KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Pašovali nejvzácnější papoušky světa, půjdou na tři roky do vězení

Na světě ve volné přírodě zbývá už jen přibližně sedm stovek papoušků ara kobaltových. Obchodování s nimi je prakticky nemožné, podléhají totiž té nejpřísnější ochraně. Přesto se najdou lidé, kteří jsou ochotni riskovat dlouhé roky pobytu za mřížemi, a tyto ptáky pašují většinou jako členové mezinárodních zločineckých skupin. Patří mezi ně i Češi.


Tři z nich předstoupili ve středu před senát brněnského Krajského soudu. Za pašování šesti papoušků dostali Radim Már a Radek Čermák tři roky natvrdo, jejich kumpán Petr Diviš odešel s podmínkou.

Muže už potrestal Okresní soud v Hodoníně, obžalovaní si ale podali odvolání, tresty se nelíbily ani státnímu zástupci, který pro muže požadoval delší pobyt za mřížemi. Brněnští soudci nakonec z původních dvou let vězení přidali rok navíc Márovi, další tresty ponechali v platnosti. „Výrazně poškodili celosvětový zájem na ochranu ohrožených druhů, z tohoto pohledu jsou ještě jejich tresty mírné,“ konstatovala státní zástupkyně.

Papoušci se dali prodat za milióny

Podle obžaloby se muži vydali do Portugalska, kde získali přísně chráněné papoušky a na padělané listiny s nimi projeli Evropu až do tuzemska. Všichni jsou chovatelé exotického ptactva, co se vzácnými opeřenci zamýšleli dál, už se nepodařilo zjistit, protože nad celou skupinou sklapla past strážců zákona. Na černém trhu mohou mít papoušci cenu i několika miliónů korun.

Muži celou dobu vyšetřování sveřepě jakoukoli vinu popírali. „Podle obžaloby jsou členy velké mezinárodní organizované skupiny, v níž někteří lidé v Brazílii chytali tyto opeřence, další je dováželi do Evropy a další je pak pašovali dál. Ale oni s tím nemají nic společného. Jsou to jenom tři zoufalci, kteří ptáky koupili v Portugalsku na farmě a byli přesvědčeni, že je vše v pořádku. O ptáky se starali dobře, když jim pak byli odebráni, dva opeřenci tu zemřeli,“ rozohnil se obhájce Máry.

„Můj klient je zedník, jak měl poznat, že s dokumenty k ptákům není něco v pořádku? Navíc jim dělal jen pucfleka,“ přisadil si Divišův advokát.

Senát v čele s Martou Ondrušovou ale zůstal neoblomný a upozornil, že vzhledem k hrozícím až osmi letým trestům není verdikt nikterak přehnaně přísný.


(Zdroj: Krimi Zprávy Hodonín)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH

Nenalezen žádný záznam

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín